10 lutego 2013


Niemowlak na basenie- rekreacja i profilaktyka.


Wojtuś na basenie - efekt początkowy
Wyjście z dzieckiem na basen to niezaprzeczalnie wielkie wydarzenie dla samego    zainteresowanego jak i dla rodziców. Środowisko wodne ma dobroczynny wpływ na organizm      niemowlęcia. Nie tylko doskonale rozluźnia (dla dzieci cierpiących na kolki i często płaczących), ale również dostarcza do układu nerwowego bodźce, które nasze dziecko doskonale pamięta jeszcze z życia płodowego. Podobno niemowlę puszczone w wodzie potrafi samodzielnie pływać, czego jednak nie próbowałam i nie namawiam do tego.
Do wizyty na basenie należy się jednak odpowiednio przygotować, aby nic nas nie zaskoczyło i pozwoliło w pełni cieszyć się tym doznaniem. W tym miejscu postaram się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania, które pojawiają się przed tą wyprawą.

Od kiedy można iść z dzieckiem na basen?
To jest kwestia bardzo indywidualna. Specjaliści polecają terapię już noworodkom, jednak osobiście uważam, że dziecko powinno być przynajmniej kilkumiesięczne. Mój Synek miał wtedy 3 miesiące. O decyzji powinny decydować jednak dwa fakty: po pierwsze dziecko nie może bać się wody i otwartej przestrzeni (my przed wyjściem na basen przez kilka tygodni praktykowaliśmy wspólne kąpiele z dzieckiem w dużej wannie) oraz musi być oswojone z hałasem, którego na basenie nie da się uniknąć.

Co brać pod uwagę przy wyborze basenu?
Często pojawiają się opinie o tym, że woda w basenie dla dzieci powinna być ozonowana. Może i tak, ale Wojtuś pływał w tej chlorowanej i nie zaszkodziła mu. Ważne, aby dziecko nie miało na ten czas podrażnionej skóry, a po wizycie na basenie od razu wykąpać je w preparacie do pielęgnacji niemowląt i ewentualnie nawilżyć skórę. Dla mnie istotniejszą kwestią poza wodą były warunki jakie stwarza dany obiekt dla mamy z dzieckiem (obecność tzw. pokoju dla mamy z dzieckiem) gdzie swobodnie można przewinąć, ubrać i nakarmić dziecko. Takim pomieszczeniem dysponuje basen przy MOSiR-rze w Zielonej Górze oraz basen w hotelu „Dana Spa”(woda w tym basenie jest ozonowana).

Jak przygotować niemowlaka na basen?
Dziecko na pewno musi być zdrowe. Pod tym pojęciem rozumiemy nie tylko brak temperatury, ale również czysta skóra, brak biegunek, nieropiejące oczka, brak ciemieniuchy itd. Do torby dla dziecka należy spakować pieluchy do pływania (można je kupić w większości supermarketów, a także w większości sklepów przy basenie), ręcznik z kapturkiem, szlafroczek, mydło do kąpieli, preparat nawilżający oraz przybory do przewinięcia dziecka. Niemowlę po takich zajęciach na basenie jest bardzo głodne, dlatego mamy, które nie karmią piersią powinny zabrać ze sobą porcję mleka dla małego głodomora. Na pierwszą wizytę na basenie nie polecam zabierania kółek do pływania i tym podobnych akcesoriów. Dla malucha sam pobyt na basenie jest dużym przeżyciem, dlatego bezpieczniej czuło się będzie w ramionach mamy lub taty niż samotnie dryfując w gumowym sprzęcie.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą wizyta na basenie?
Nie należy obawiać się zarażenia dziecka jakąś chorobą bakteryjną, ponieważ stan wody w basenach jest naprawdę dobry, ani też uczulenia na chlor (którego stężenie jest minimalne). Bardziej należy zwrócić uwagę na to, aby usunąć pozostałości wody z uszek maleństwa, wykąpać je po wyjściu z wody basenowej i ewentualnie przemyć oczka solą fizjologiczną. Nie wykluczam, że może pojawić się uczulenie na chlor, dziecko będzie płakać po wejściu na pływalnię albo może się przeziębić. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy zadbać o to, aby dokładnie dziecko wysuszyć, szczelnie ubrać i nie doprowadzić do przegrzania się.

Czy zimą też można zabierać niemowlę na basen?
Okres zimowy to bardzo dobry czas na hartownie dziecka, które ma miejsce podczas pobytu na basenie. Ważne jest, aby temperatura wody była odpowiednia. Polecam jacuzzi podczas kilku pierwszych wizyt, gdzie temperatura jest na ogół 33-36 0 C, a dodatkowo masaż podwodny ma dobroczynny wpływ na ciałko maluszka… no i nasze również. Po każdym wyjściu z wody dokładnie owinąć maluszka w ręcznik i okryć główkę.
Wojtuś po wizycie na basenie - finał

Jak długo przebywać z dzieckiem na basenie?
Moim zdaniem czas ok 30 minut na basenie jest w zupełności wystarczający. Zarówno nam i naszemu dziecku dostarczone jest tyle wrażeń, że po tym czasie wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni. Należy również pamiętać o tym, że trochę czasu zajmie nam również kąpiel, przebranie i nakarmienie niemowlaka, a nie chcemy, aby po tak fascynującym przeżyciu dziecko przepłakało ze zmęczenia resztę czasu spędzonego w szatni.

Co jeszcze powinnam wiedzieć?
Przede wszystkim to, że wizyta na basenie to nie tylko szereg dobroczynnych doznań dla niemowlaka od rozluźnienia, poprzez wykorzystanie warunków środowiska wodnego aż do przygotowania do nauki pływania w późniejszym okresie. Jest to również cudowny czas dla rodziców, którzy się relaksują no i cieszą oko obserwując swoją pociechę energicznie przebierającą nóżkami pod wodą. Na koniec chciałabym również wspomnieć o zajęciach organizowanych specjalnie dla niemowląt od 3 miesiąca życia na basenie w hotelu „Dana Spa”. Więcej info http://www.danaspa.pl/node/158
Pozdrawiam i życzę niesamowitych wrażeń.


Autor: Ewelina Mandzyn - fizjoterapeutka i mama Wojtusia oraz Oli :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz